Z jakých materiálů tvoříme

Staří platnéři zpracovávali velmi podobný materiál jako my. Jen zřídka se jednalo o kvalitní ocel, jejíž výroba byla náročná a drahá.

Platnéř Libor

Častěji to byl materiál posbíraný na bojištích nebo po stodolách. Velmi často platnéři předělávali staré zbroje, které méně majetným rytířům zanechali předkové. Nebylo proto nijak neobvyklé spatřit na bojištích zbroje nápadně podobné zbrojím z dob mnohem dávnějších. Jen ti nejlepší platnéři měli možnost pracovat na moderních zbrojích z kvalitních materiálů pro nejbohatší klientelu.
Zpracováváme klasický ocelový válcovaný plech o tloušťce 0,8 až 2 mm. Plech zpracováváme za studena převážně ručně podobně, jako naši předkové. Jde tedy hlavně o vyklepávání, ohýbání, falcování pomocí různých kladiv, kovadlin a signovacích koleček. Dokážeme zpracovat také nerezový plech, mosaz a měď.
Pro spojování dílů používáme nejtradičnější způsob, tedy ruční nýtování. V případě levnějších výrobků složených z více kusů používáme svařování metodou MAG. Materiál, pracovní postupy i zdobení se dají přizpůsobit požadavkům zákazníka. Je ovšem nutné mít na paměti, že čím je zpracování výrobku náročnější, tím také stoupá jeho cena.